top of page

Eltört a bögrém

Te mit csinálsz a tárgyaiddal, ha tönkremennek? Rögtön kidobod őket? Vagy megpróbálod megjavítani? Esetleg új életet adni nekik?


A kintsugi hagyományos japán művészeti technika, amit törött kerámiák megjavítására használnak, de szerintem sokkal inkább filozófia, mint javítás. A tükörfordítása "arannyal történő összeillesztés".


A lényege, hogy ragasztással és színezéssel javítja (gyógyítja) a hibákat és nem próbálja meg elrejteni azokat. Így történetként kezeli a törést, nem takargatja a hibákat, hanem a sebek szervesen hozzákapcsolódnak a tárgyhoz.



Úgy gondolom, hogy azon kívül, hogy érdekes, szép tárgyak jönnek létre ezzel a módszerrel, ez egy nagyon szép gondolat is. A tárgyakhoz is tartoznak történetek, amik bizony meglátszanak rajtuk. Ezek a történetek szebbé, érdekesebbé, "élőbbé" teszik őket.


Mivel könnyen hozzájuthatunk bármihez, hajlamosak vagyunk nem értékelni a tárgyainkat. Pedig egy-egy csorba bögre mennyi emléket idézhet fel! Nem kell minden tárgyhoz ragaszkodnunk, de mielőtt bármit kidobnál, gondold végig, nem lehet-e megjavítani, új értelmet adni neki (egy törött bögre még szuper kaspó lehet akár a kis kaktuszodnak is!), vagy (ha csak meguntad, de egyébként nincs hibája) elajándékozni azt.


És eszembe jutott egy játék is megint:


Vásárlásnál képzeld el, milyen története lehet majd a te tárgyadnak, vagy ha használtan vásárold, próbáld kitalálni, milyen történet áll mögötte :)

bottom of page