Hogyan rakjunk rendet?
- simonnagyagnes
- febr. 25.
- 2 perc olvasás
Az előző posztomban arra bátorítottam mindenkit, hogy böjtöljön az otthonával is.
Ehhez kapcsolódóan összeszedtem pontokban, szerintem hogyan is érdemes nekiállni a rendrakásnak. Mert néha csak egy fiókban szeretnénk rendet rakni, néha az egész szekrényben. De ezek a lépések mindig ugyanazok:
Pakold ki teljesen!

Mindegy, hogy hol akarsz rendet rakni, egy icipici fiókban vagy egy óriási szekrényben, egyszerűen csak pakolj ki belőle mindent. Persze, könnyebb csak ide-oda tologatni a dolgokat, de ez egyrészt azért fontos, hogy lásd az üres felületet, ahova el akarod helyezni a dolgokat, másrészt pedig segít a szelektálásban is - visszatenni ugyanis nehezebb olyasmit, amire nincs szükséged, mint ott hagyni.
Takaríts!
Ha már úgyis üres a szekrény, sokkal könnyebb kitakarítani, ne sajnáld az időt, tiszta polcra sokkal nagyobb örömet nyújt visszapakolni. Az ajtókat, fogantyúkat se hagyd ki, egyszer-egyszer ezek a dolgok is megérdemlik a törődést és a tisztaságot.
Szelektálj!
Mielőtt visszateszed a dolgaidat, gondold át, miket teszel vissza. Nagyon ritka az az eset, amikor tényleg minden azért kerül vissza, mert mindennek ott van a legjobb helye.
Ezek a kupacok keletkeznek egy-egy szelektáláskor:
Megtartod, visszakerül oda, ahonnan kipakoltad.
Megtartod, de elteszed máshova, ahol jobb helye lesz - keress rögtön új helyet nekik, ne hagyj elöl mindenféle kupacot "majd elrakom valamikor" címszóval.
Elajándékozod - dobozold be és tedd olyan helyre, ahol nem felejted el. Tűzz ki magadnak egy időpontot, mikor viszed el, ez se legyen a végtelenségig a komód tetején.
Eladod - fényképezd le, töltsd fel valamelyik platformra, aztán dobozold be és tedd el a dobozt.
Megjavítod - ilyen kupacot csak akkor csinálj, ha tényleg van rá lehetőséged, eszközöd, kedved és valóban meg fogod javítani. Ezt a kupacot hagyd szem előtt és itt is tűzz ki magadnak egy időpontot, amíg rendbe hozod az elromlott tárgyat. Ha nem sikerül időn belül teljesíteni, akkor ne tartogasd tovább, mehet az elajándékozós vagy kidobós kupachoz attól függően, milyen állapotban van.
Kidobod - ha már valóban olyan állapotban van a tárgy, hogy nem lehet vele mit kezdeni, akkor a megfelelő kukába dobd ki.
Pakolj vissza okosan, csinosan!

Ez a legjobb és leglátványosabb része az egésznek, a jutalom a munkád végén. Szépen sorban, csoportosítva pakolj vissza, hogy megtaláld az összes dolgot. Használj dobozokat, feliratozz, egy helyre tedd az összevaló dolgokat, szépen hajtogass, legyen praktikus, álljon a kezedre és a szemedre a rend, hogy ne kelljen másnap újra kezdeni.
+ tipp
Csinálj előtte-utána fotókat, így gyakorlatilag számszerűsíteni tudod a munkádat.
Fontos, hogy mielőtt neki kezdesz, jól mérd fel, mennyi időd van az egészre, ne pakolj ki többet, mint amit tényleg vissza tudsz pakolni, inkább ülj neki többször.
A rendrakásról itt találsz egy másik posztot.
Innen pedig le tudod tölteni az e-bookot, amiben ezt a témát járom körbe: