Mit mesél az otthonod?
- Ági
- 4 nappal ezelőtt
- 3 perc olvasás
Gondolkodtál már azon, hogy az otthonod nemcsak arról árulkodik, milyen a stílusod, hanem arról is, hogyan érzed magad? Hogy mit tartasz fontosnak? Vagy hogy hol tartasz épp az életedben?
Az otthon nem csak négy fal és pár bútor. Az otthon egy belső térkép – a hangulatunké, az emlékeinké, a vágyainké. Az otthonod minden egyes részlete – a fény, a színek, a textúrák, a bútorok, de a szagok is – egy apró visszajelzés arról, hogy ki vagy. Az otthon olyan, mint egy lakható önéletrajz.
Egy jól eltalált világítás, egy puha szőnyeg vagy egy régóta vágyott bútor nemcsak szép, hanem biztonságot, inspirációt vagy épp nyugalmat adhat. Az otthonunk kialakítása és a tárgyaink akkor is hatnak ránk, ha nem tudatosan választottuk őket. Ezért fontos a tudatos otthon teremtés.
Önkifejezés
A lakberendezési döntéseink ugyanúgy az identitásunk részei, mint hogy mit viselünk, mit hallgatunk vagy mit posztolunk. Az otthon a legbensőségesebb önkifejezésünk. Amit megmutatunk, amit elrejtünk, amit megtartunk vagy kidobunk – mind-mind árulkodnak az értékrendünkről, a múltunkról, a vágyainkról. Az otthonaink személyiségünket tükrözik. A tárgyak, amiket megőrzünk, a színek, amiket használunk, a rend (vagy a kuckós káosz), amit fenntartunk – mind arról szólnak, kik vagyunk.
Persze nem élünk burokban. Inspirálódunk a Pinteresten, Instagram-képekhez hasonlítgatjuk magunkat, néha talán túlságosan is. De sose felejtsük: ezek a képek inspirációk, nem elvárások. Nem attól lesz otthonos a nappali, hogy tökéletes a kanapépárnák elrendezése – hanem attól, hogy jól esik lehuppanni rájuk.
képek forrása: Pinterest
Társas tér
Az otthonaink viszont nem csak rólunk szólnak. Együtt élünk benne másokkal, vendégeket fogadunk. Igyekszünk rendet tartani, szépíteni, megfelelni a különböző külső elvásároknak. Ez is rendben van – akkor, ha közben nem tűnünk el a lakásunkból mi magunk.
Mert ha a lakás csak egy színpadi díszlet mások kedvéért, akkor előbb-utóbb nem fogjuk igazán otthonunknak érezni. Egy szépen megterített étkezőasztal vagy egy gondosan dekorált nappali nem akkor értékes, ha „jó benyomást kelt” – hanem ha őszintén tükrözi azt, ahogy élni szeretnénk.
Tükör
Az otthonod tükröt tart – nemcsak az ízlésedről, de a lelkiállapotodról is.
Egy zsúfolt szoba feszültté tehet, míg egy letisztult, világos tér valódi regenerációt kínál. Az otthon így lehet az önszeretet tere – vagy éppen az önkritikáé.
Van, aki a rendtől nyugszik meg. Más a régi tárgyakban talál kapaszkodót. Van, aki mindig újít, rendez, fest, dekorál – ez ad neki lendületet. És van, amikor semmi sem jó. Mert túl sok minden történik. Ilyenkor nem biztos, hogy új kanapéra van szükség – lehet, hogy máshol kell keresni a megoldást, figyelj magadra!
A tökéletes otthon
Nincs tökéletes otthon. És tudod mit? Ez így van jól. Nem baj, ha nem trendi, ha nem rendezett mindig, ha nem olyan, mint a magazinokban. Ha élhető, ha szerethető, ha te vagy benne – akkor már éppen elég jó.
A „tökéletes otthon” nem egy állapot, hanem egy folyamat. Ahogy te változol, úgy kell változnia az otthonodnak is. Egy új szín a falon, egy letisztított sarok, egy visszahozott régi kedvenc – ezek is lehetnek újrakezdések.
Ha most épp azt érzed, hogy a terek nem támogatnak, hanem nyomasztanak – lehet, hogy itt az ideje egy kis újratervezésnek.
A legfontosabb kérdés
Időről időre tedd fel magadnak ezt a kérdést: „Jól érzem itt magam?”
Mert a tér nem csak arról szól, hogyan néz ki – hanem hogy hogyan hat ránk. Ha megnyugtat, ha feltölt, ha önazonos – akkor jó úton járunk. És ha épp most nem ilyen, az is rendben van. Mert újrakezdeni mindig lehet. Otthon is.
Ehhez viszont fontos, hogy tudatosan teremtsünk teret magunknak – amihez jól jön egy kis alapismeret. A blogbejegyzésekben és az e-bookokban pont ebben igyekszem segíteni. Ha viszont nem szeretnél egyedül belevágni, akkor érdemes egy olyan belsőépítészt keresni, aki nemcsak szép tereket tervez, hanem igazán rád szabva tervez egy otthont.