Mi kell egy rendezett gyerekszobához?
- Ági
- máj. 26.
- 3 perc olvasás
Mindig káosz van a gyerekszobában? Lehet, hogy még nincs meg minden tárgynak a helye, nem elég rendezett a szoba.
Ismerős érzés, amikor nem találod a kindertojásból származó apróságokat – hát akkor mit várunk a gyerekektől? Ha a szoba nincs jól rendszerezve, könnyen úrrá lesz rajta a rendetlenség.
De van jó hírem: néhány alapvető kérdés átgondolásával könnyen kialakíthatsz egy sokkal rendezettebb, átláthatóbb gyerekszobát. Nézzük lépésről lépésre!
Selejtezés – mindig ezzel kezdj!
Tudom, sokszor írtam már, de nem lehet eléggé hangsúlyozni: az első lépés mindig a felesleges dolgok kiszűrése.
Miért fontos ez a gyerekszobában is?
Túl sok választék = túl nagy teher. Felnőttként is nehéz dönteni, ha tíz hasonló dolog közül kell választani. A gyerekek sem tudják, mivel játsszanak igazán, ha minden elérhető.
A kevesebb játék könnyebben rendben tartható. A gyerekek akkor pakolnak el szívesen, ha az nem megterhelő számukra, ha nem túl sok a holmi és átlátható a rendszer.
Ez nemcsak a játékokra igaz, hanem a ruhákra, könyvekre, cipőkre is. Amit épp nem használtok, tegyétek el – ha nem is fogjátok használni, váljatok meg tőle. Többször írtam már a selejtezésről, a korábbi posztokat itt találod.
Berendezés – oszd zónákra a szobát!
A gyerekszobában sokféle tevékenység zajlik. Fontos, hogy ezeknek külön helyük legyen:
legyen kuckó az alváshoz,
tanuló- vagy rajzolósarok,
olvasósarok,
játszós terület.
A zónákat könnyen elválaszthatod szőnyegekkel, bútorokkal, falfestéssel vagy kiegészítőkkel.
Bútorok – praktikus és gyermekbarát megoldások
A gyerekszoba bútorainál a legfontosabb szempont a könnyű pakolhatóság.
Legyenek fiókok, legyen sok zárt tároló, ezekbe pikk-pakk el lehet pakolni és nem lát bele senki - a tárolós pad őrületesen sok dolgot el tud nyelni!
A nagy rekeszes polcok szintén szuperül működnek a gyerekszobákban, itt egy egész gyűjteményt összeállítottam nektek. Ráadásul a KALLAX rendszert már külön fiókkal, zárt ajtóval, mindenféle kiegészítővel is tudod használni. A kiegészítők variálásával pedig minden életkorban lehet használni.
Játékok és könyvek – rendszerezés és rotáció
A játékokat kategorizálva érdemes tárolni: külön a plüssök, építőjátékok, babakonyhás kiegészítők stb.
Fontos, hogy a játékok ott legyenek, ahol ténylegesen használjátok őket. Ha például a rajzolás mindig az étkezőasztalnál történik, akkor a rajzeszközök is legyenek ott a közelben. Ugyanígy, ha a nappaliban társasoztok mindig, akkor nyugodtan kinevezhettek egy polcot vagy egy fiókot ott is, ahol a játékokat tartjátok. Így sokkal könnyebb lesz rendet rakni.
Tipp:
Időnként rotáld a játékokat! A játékokat érdemes néha átrendszerezni, a nem használtakat kis időre eltenni. Nem kell mindig minden játéknak szem előtt lenni, nem fog egyszerre mindennel játszani. Csináljatok 1-2 hetes vagy havi rotációt a játékokkal. Ezzel két legyet ütsz egy csapásra: az kevesebb játék kevesebb rendetlenséggel jár - ez egyértelmű. De az eltett játékokat újra felfedezik, újra örülnek nekik a gyerekek, ha előkerülnek.
Ugyanígy a karácsonyi könyveket nyugodtan tegyétek el tavasszal, ha már nem nézegetitek, elég majd télen újra elővenni, újra rácsodálkozni.
Ruhák – rendszerezve, gyerekbarát módon
A ruhákat is érdemes fajtánként és átláthatóan tárolni – például fiókokban rendszerezőkkel. Így a gyerekek is könnyebben eligazodnak, jobban a kezükre esik a rendszer.
A szezonon kívüli gyerekruhákat szépen hajtogatva (így kisebb helyet foglal!), kategorizálva tegyétek el. Ha még olyan kicsi, hogy egy év alatt biztos, hogy kinövi, gondoljátok át, meg kell-e egyáltalán tartani. Ha nincs rá szükségetek, akkor se dobd ki, gondoljátok át, kinek lehetne még jó.
Tárolás – egyszerű, átlátható megoldások
A zárt tárolók mindig rendezettebb összképet mutatnak. Olyan dobozokat válassz, amiket a gyerek is könnyen tud használni.
Ha teheted, részesítsd előnyben a természetes anyagokat – ezek otthonosabbá, melegebbé teszik a szobát, mint a rideg műanyag.
Gyerekművek – legyen hely az alkotásnak is!
A gyerekek imádnak alkotni – fontos, hogy legyen erre egy kis „munkaállomásuk”.
Legyen egy kijelölt hely, ahol minden ceruza, ragasztó, gyurma és egyéb kincs együtt van – például egy zsúrkocsin, fiókos szekrényben, vagy falra szerelt tárolókban. A lényeg: az eszköz legyen ott, ahol használják.
Az elkészült alkotásokat pedig rendszerezve érdemes tárolni:
készíthettek albumot,
kiállítást,
digitálisan is archiválhatjátok,
vagy egyszerűen egy dobozban gyűjthetitek évszám szerint.
A lényeg, hogy ezek is rendszerezve legyenek, ha elő szeretnétek venni, tudjátok, hogy hol vannak, ki és mikor csinálta őket.
+1 Tipp
Nem elég egyszer rendet tenni – a fenntartás a kulcs!
Vezessetek be napi vagy heti mini rutint:
5 perces esti rendrakás: lefekvés előtt közösen egy kis rendrakás – játékok a dobozba, ruhák a helyükre.
Heti „rendrakó nap”: például vasárnap délután egy gyors szobaátnézés – mi került rossz helyre, mit lehet eltenni?
Ez segít a gyerekeknek megszokni, hogy a rend természetes része a napnak.